
Hogyan mutassunk példát vezetőként?
Kevés dühítőbb dolog van egy képmutató vezetőnél. Mindannyian ismerjük azt a főnököt, aki vizet prédikál és …
… egy verbális bántalmazó. Tudom, címke. Azért engedem meg magamnak, mert az az ember, aki szintén megengedi magának, hogy minősíthetetlen stílusban, mellőzve a minden embernek alapból járó tiszteletet viselkedjen a körülötte lévőkkel, sajnos ebbe a kategóriába tartozik.
Sajnos a legritkább esetben kapnak visszajelzést erre vonatkozóan, és azt is lesöprik villámgyorsan, de legalábbis negligálják
Sajnos mérettől függetlenül vannak cégkultúrák, ahol ez megengedett és eltűrt. Amiért ezt lehet, gyakran a szakmai tekintély, vagy éppen a tulajdonosi lét, vagyis egy olyan hatalmi pozíció „indokolja”, amivel az illető maximálisan visszaél. Hogyan küldhetnék el a szakma nagyágyúját, mégha emberként nem is működik tolerálható módon? Hogyan lehetne azt mondani a tulajdonosnak, hogy „eddig, ne tovább”‘, nem tűröm a viselkedésedet?
Nehéz helyzetek.
Amúgy sikeresen működő cégekben van jelen ez a stílus és pont amiatt, mert működnek a dolgok, miért is érezné az érintett, hogy ideje lenne változtatni…
Elsőre lehet, hogy csupán indulatos beszédmodornak tűnik, vagy éppen hangulatingadozásnak, de annál többről van szó.
Hiányzik az alapvető önuralom és túlteng az a (tév)hit, hogy bármit megtehet, mert nincs következménye.
Többféle hanyagolható vezetői viselkedés létezik, de az alábbiak kétségkívül és a teljesség igénye nélkül ebbe a kategóriába tartoznak:
Az ilyen vezetők többféle kockázatot hordoznak magukban, de annak ellenére, hogy sokan nagy árat fizetnek érte, beleértve előbb-utóbb a céget is, az egészségtelen működésük teret és lehetőséget kap. Azt sem veszik figyelembe, hogy annak milyen hatása van, ha vezetőként nem tisztelik őket – mert ez mondjuk velük kapcsolatban fel sem merül.
Szerintem van felelősség a másik oldalon is. Mindenkivel csak azt lehet megcsinálni, amit az illető enged, tűr. Igen, ha a helyzet kiszolgáltatott, akkor nehéz beleállni, és akkor is, ha valaki saját személyiségéből fakadóan enged meg dolgokat. Inkább szervezeti szinten lehetne gátat szabni és nem szemet hunyni dolgok felett.
Az, hogy valaki miért ilyen, az az ő személyes dolga, mert problémának valószínűleg nem érzi.
Mentség azonban nincs, emberek között kéretik emberi módon viselkedni!
ÉLJ ÉS VISELKEDJ TUDATOSAN!
Címkék: vezetői minőség